طيور طيور .

طيور

خوراك بلدرچين

سايز آسياب دان فراوان اهميت دارااست دان هاي آردي باعث توليد غبار گرديده و علاوه بر پرت شدن سبب بيماري هاي تنفسي مي شود و قطعات خيلي والا بوسيله بلدرچين ها برداشته نمي شوند و مخلوط  فرمول دان  در هنگام اخذ دان بوسيله پرنده تغيير و تحول مي نمايد . 

ماشين جوجه كشي

 
داده ها اكثر به مطلب : دان بلدرچين ( غذاي بلدرچين ) را به چه شكل بسازيم؟ مراجعه كنيد چنانچه از  دان پليت گرديده به كارگيري مي نمائيد از پليت هاي سايز** به كارگيري شود . توصيه ما به كار گيري از دان پليت مي‌باشد دان پليت سبب مي شود تا تمام اقلام داخل دان را بلدرچين دريافت نمايد . همينطور ميزان پرت دان به دست‌كم ممكن كاهش پيدا مي كند . دقيقا اين اختلاف ۴ گرمي في مابين ۲۸ تا ۳۲ گرم براي همين مورد مطرح شده، مزارعي كه از دان آسيابي پودري به كارگيري مي‌نمايند براي آنكه پاره اي از دان به بيرون از دانخوري ها و يا اين كه به صورت گرد و غبار باطن تالار منتشر مي شود بايد مقدار بيشتري دان در اختيار پرنده قرار دهند . 

توزيع دان در اكثر قفس هاي رويش بلدرچين تخمگذار به رخ دستي در دانخوري هاي نصب گرديده جلوي قفس كه به فيس تراف قرار دارند انجام مي شود . براي توزيع دقيق دان و دوري از خسارات احتمالي وارده مسئول مزرعه بايستي كارگر توزيع كننده دان را نسبت به مورد ها پايين يادگرفتن دهد . 

۱- 
حساب و كتاب دقيق مقدار دان به تعداد پرنده، و تنظيم يك واحداندازه گيري مناسب : براي اينكار آغاز بايد در حيث بگيريم كه هر يك متر از طول دانخوري در اختيار چندين پرنده قرار داراست . (مثلا ۲۵ پرنده) آن گاه ميزان دان مسئله نياز (حدود ۳۰ گرم ) براي يك روز را در تعداد پرنده ضرب ميكينم ( ۳۰گرم * ۲۵ پرنده =۷۵۰ گرم) حال معين ميكنيم يك سري بار در روز قرار ميباشد به بلدرچين ها دان توزيع كنيم كه معمولا ۲ بار در روز مي باشد . اكنون ميزان دان مصرفي يك روز را تقسيم بر تعداد دفعات دان ريزي مي كنيم ( ۷۵۰ گرم / ۲ بار توزيع دان = ۳۷۵ گرم ) . هم اكنون يك پيمانه تهيه و تنظيم مي كنيم ۳۷۵ گرم دان عمده باطن آن جا نشود . 

۲- 
توزيع يك نواخت دان براي يك متر طول از دانخور تراف : توجه شود تا دان به فيس تجمعي در يك نقطه قرار نگيرد . 

۳- 
اعتنا در تعداد پرنده هر قفس چنانچه يك قفس داراي تلفات بود و تعداد بلدرچين كمتري داشت بايد علامت گذاري شود تا دان بسيار دريافت نكند . براي جلوگيري از اين كار خوب خيس مي‌باشد يك باكس از قفس هاي تالار را قراردهيد براي جبران تلفات ها و هميشه كسري بلدرچين ناشي از تلفات به سرعت از اين باكس جبران شود و همين يك قفس تعداد بلدرچين كمتري داشته باشد . اخذ بيش خيس دان حتي جزئي منجر توليد چاقي و پيدايش بيماري پرولاپس (پيچ خوردگي روده)مي شود و بلدرچين با ظاهر به طور كامل تندرست و درشت در گير مرگ و مير مي شود . 

محل نگهداري دان در مزرعه رويش بلدرچين داراي اهميت زياد مي باشد . نگهداري دان داخل سالن به علت حرارت و رطوبت سالن معمولا سبب ساز خرابي پر سرعت دان خواهد شد . شايسته ترين دما و رطوبت براي محل ذخيره دان ۱۰ تا ۱۵ مرتبه سانتي گراد و رطوبت كمتر از ۳۵ درصد ميباشد . عدم دسترسي حيوان ها موذي مثل موش و پرنده ها نظير گنجشك و كبوترها به محل انبار دان مزرعه، علاوه بر جلوگيري از خسارت و زيان اقتصادي حاصل از سرقت دان منجر خودداري از انتقال بيماري هاي واگيردار خواهد بود .

تجربيات 
يك پرورش دهنده بلدرچين سيادتي دكتراي طيور مي‌باشد و با وام ۳ ميليون توماني از بسيج سازندگي در سال ۹۲ اشتغالزايي را آغاز كرده ميباشد .او مي گويد: حدود ۲ سال مي باشد كه تحصيلاتم در برهه زماني دكتراي طيور به پايان رسيده ميباشد . از به عبارتي دو سال قبلي استعمال عملي از دانش خويش را شروع كردم . در مقطع دانشجويي تصميم گرفتم رويش بلدرچين را مقدمه كنم اما سرمايه كافي و مكان مطلوب در اختيار نداشتم . ۳ ميليون تومان از بسيج سازندگي وام گرفتم و فعاليت پرورش بلدرچين را در حياط ۱۲ متري منزلمان استارت كردم . 
قفس بلدرچين رشته اي در بازار ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان قيمت داشت . تصميم گرفتم با الگو به چنگ آوردن از اين قفس ها آن ها را به فيس دست ساز تهيه كنم و در فيض به طور آماتور قفس بلدرچين را توانستم تا حدودي بسازم و در چرخ گوشت خانگي تغييراتي توليد و از آن براي تركيب كردن جيره غذايي استفاده كردم . اما از به عبارتي آغاز استعمال از تجهيزاتي مثل اتومبيل جوجه كشي و قفس نگهداري بلدرچين فن اي و استاندارد را در فرمان كار آتي قرار دادم . 
در آن زمان همواره ۱۰۰۰ بلدرچين در ايوان منزل رشد دادم . 


برچسب: ماشين جوجه كشي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۲:۰۵ توسط:ت.ج موضوع:

چرا بلدرچين ها در طبيعت در حال انقراض هستند ؟

بلدرچين ها معمولا از گونه هاي غير مهاجر ميباشند كه در بين درختچه ها ، درختان ، مزارع كشاورزي ، علفزارها و بخشها جنگلي معاش مي نمايند . ثبات جمعيت بلدرچين همانند آن مدل از جانوران ديگر كوچكي مي باشد كه نياز به ساخت مثل دوچندان جهت جايگزيني دارا هستند . 
ماشين جوجه كشي
معمولا شاهين ها ، جغدها ، روباه ها ، راسوها ، راكون ها و مارها و برف و بوران ، توفان و تگرگ ، سيل ، باران هاي شديد ، خشكسالي ، حريق سوزي ، آفت كش ها ، جابجايي ماشين ها ، بازخورد با وسايل نقليه و ساختمان سازي و لگد كوب شدن آن ها به وسيله دام هاي اهلي از جمله عواملي ميباشند كه منجر مرگ بلدرچين ها مي شوند اما مهم‌ترين عامل انقراض در سال هاي اخير شكار غيرمجاز بوسيله انسانها مي باشد . هر چند بلدرچين ها مي توانند با جفتگيري اكثر زمان ها به وضعيت نخستين برگردند . در در بين هزاران سال شكار و آب و هواي بد ، بلدرچين ها مقاومت كردند . كليه ي اين طيوران نياز به متانت دارا‌هستند كه از طرز آب و هواي ملايم و محل سكونت مناسب تامين مي شود . 

بلاهاي طبيعي و آشفتگي هاي تعالي بلدرچين هاي موجود در طبيعت در اين قرن آغاز مي شود . يك عدد از مشكلاتي كه اكثر اوقات زيست شناسان با آن مشغول ميباشند ، شكار بلدرچين هاي بي آزار در اكثري از مواقع در دشت ها و مزارع مي باشد . 
در مسئله شكار بلدرچين ها آمار كم تري وجود دارد ، براين اساس همگي ي بلدرچين ها كجا رفته اند؟ 
به وجود آوردن زيستگاهي براي بلدرچين جهت استمرار اين پرنده ها سفارش شده مي‌باشد . 
اين سفارش ها عبارتند از : 
۱ – توليد و رويش بلدرچين ها در بعضي از زمين هاي آيش بندي گرديده و زمين هاي كهن . 

۲ – مدير فعال براي بلدرچين جهت معاش آن ها در مزارع بي بها . 

۳ – دقت به نيازهاي بلدرچين در موقعي كه در مزارع و علفزارها ميباشند . 

۴ – مديريت و پرورش بلدرچين ها با توليدها فرعي چوب . 

۵ – اجتناب از دستكاري و تغييرات بوته زارها ، درختچه ها و علفزارهاي ارگانيك . 

۶ – تقويت محفظه اطراف جهت ملحق شدن بلدرچين هاي ديگر . 

۷- 
يادگرفتن قشرها مردمان به محافظت محفظه زيست و آشتي با پرنده ها به جاي شكار آنها 
آماده كردن محل سكونت بلدرچين ها نياز به سرمايه و زمين پهناور دارد . پيروزي در اين عمل به پشتكار و صبور بودن نياز دارد . 

آن هايي كه مي خواهند سهمي از بلدرچين هاي ارگانيك را در زمين هايشان داشته باشند ، مي بايستي آشنايي بي نقص از نيازهاي محل سكونت آن ها را با دقت به تكنينك هاي مديريتي داشته باشند . 

بلدرچين ها نمي توانند بدون رئيس و كارايي مالكان زمين ، كشاورزان ، شكارچيان ، اداره ي منابع طبيعي وزارت كشاورزي ، اداره حفاظت از محيط زيست و ساير ارگان هاي نظارتي در امان بمانند . 

در اين راستا توليد انجمن هاي حفاظت از طيوران كه مروج فرهنگ وتمدن عكاسي از طيوران بجاي شكار آنان مي باشند زياد اثر گذار بوده و خواهد بود . 

در نقطه نهايي ترويج به كار گيري از گوشت بلدرچين هايي كه در مزارع رشد بلدرچين ساخت شده اند به جاي استفاده از گوشت شكار بلدرچين هاي ارگانيك مي تواند كمك متعددي به محافظت اين پرنده گران بها در طبيعت داشته باشد . 
برچسب: ماشين جوجه كشي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۱۰:۲۶ توسط:ت.ج موضوع:

خوابيدن قناري

قبلي از خوابيدن قناري ماده بر روي تخم ها به طبع ناخن هاي پاي او را كوتاه كنيد، چون در بعضا مواقع قناري ماده هنگام تلاش براي خارج آمدن از لانه به تخم ها فشار مي آورد و در صورتي كه ناخن هاي درازي داشته باشد ممكن مي باشد سبب ساز ترك شدن تخم شود . نيز چنين مقدار چله آشيانه را طوري طراحي كنيد كه تمامي تخم ها به راحتي در ان جاي بگيرند و جاي كافي براي جوجه هاي تازه به عالم آمده وجود داشته باشد . 

ماشين جوجه كشي

پس از عبور كرد 14 الي 16 روز جوجه ها از تخم خارج خواهند آمد، اما بستگي به نژادي كه دارا هستند عصر جوجه كشي متفاوتي خواهند داشت . جوجه هاي جديد به دنيا آمده ضعيف و ناتوان مي‌باشند و مي بايست تا يك ماهگي بوسيله مادرشان تغذيه شوند و پس از عبور كرد يك ماه به طور كامل پرورش خواهند نمود و بايستي براي هر جفت از آن‌ها قفسي مستقل تنظيم فرماييد . 
دوره دوم جفت گيري و جفت گيري نيز از اوايل فروردين شروع خواهد شد و جوجه هاي فصل دوم جفت گيري نيز در اوايل خرداد ماه به سن يك ماهگي خواهند رسيد و مي بايست قفسي جداگانه براي آن‌ها تدارك چشم شود . در اين مسئله هم مي بايست مثل خط مش گفته شده كار كنيد تا جوجه ها به طور كامل هم سن به دنيا بيايند . 

5) 
وضعيت مراقبت و تغذيه جوجه قناري ها نمايشگر 
ويديو 
00:00 
00:60 


دانلود 
كليپ به رخ مستقيم 
جوجه هايي كه نو به جهان مي آيند، چشماني بسته و بدني ضعيف و سواي پر دارند، بنابراين براي مراقبت تندرست جوجه ها مي بايست دماي محفظه را به 28 الي 30 درجه سانتي گراد برسانيد . نيز چنين رطوبت اتاق را در حد 60 الي 70 درصد بايد ارتقا دهيد، براي افزايش رطوبت محفظه مي توانيد از رطوبت ساز هاي اولتراسونيك استعمال نماييد . 
جوجه هاي جديد به دنيا آمده مي توانند از مواد مغذي جانور در تن خود كه كيسه زرده اسم دارد، تغذيه نمايد و پس از عبور كرد 24 ساعت به شدت به غذاي تقويتي نياز خواهند داشت، همان طور كه اشاره شد اين فعاليت بايستي توسط مادرشان انجام شود و براي اينكه قناري مامان به راحتي كار كشته به تغذيه جوجه ها شود مي بايست در تغذيه قناري مادر تغييراتي را ايجاد نماييد، دادن غذاي تخم مرغي و قابل انعطاف به مادر از اهميت بالايي برخوردار است، تركيبي از اشكال دانه ها مثل شاهدانه، ريحان،خرفه، گشنيز، ارزن و كتان، گندم و … را تماما مخلوط كرده و به ياري همزن يا اين كه هاون پودر فرماييد تا به راحتي هضم شود و قناري مامان به راحتي آن را از چينه دان به دهان جوجه ها منتقل خواهد ساخت . يه خرده گندم تر شده را باطن ظرفي مسطح قرار دهيد تا جوانه دهد، از اين جوانه براي تغذيه قناري مامان مي توانيد استفاده كنيد، اين جوانه ها سرشار از پروتئين و مواد معدني و ويتامين مي باشد، علاوه بر گندم مي توانيد از ساير دانه ها هم استعمال كنيد، نيز چنين از جوانه تركيبي از دانه ها مي توانيد استفاده فرماييد . تركيبي از اشكال صيفي جات خرد شده و رنده شده نظير هويج و خيار رنده شده، كاهو، كلم، جعفري، ريحان، گشنيز، خرفه و… نيز مي تواند در تقويت تن جوجه ها و رشد سرعت بالا تر آنها امداد كننده باشد . 
در صورتيكه قناري مامان هنوز بي تجربه است و تمايلي به طعام دادن به جوجه ها ندارد، وي را با كاهوي تازه تغذيه فرماييد اين فعاليت او را شاداب و سرحال خواهد كرد و به جوجه ها دقت ويژه اي خواهد داشت، هم چنين استحمام قناري مادر با استفاده از آب نمك رقيق (كم نمك) مي تواند وي را از شر كنه ها و شپش ها رها نمايد و به شادابي او امداد كند . البته در هر حالتي قناري مامان از تغذيه جوجه ها جلوگيري نمود خودتان مي بايست دست به فعاليت شويد، براي تغذيه جوجه قناري ها به فيس دستي ماده غذايي مخصوصي اسم دارااست كه سرلاك جوجه قناري ها ناميده مي شود، اين ماده غذايي در برند هاي مختلفي توليد مي شوند كه شايسته ترين آنها اگزكت (exact)، راف (raff)، پادوان (padovan) مي‌باشند كه براي تغذيه جوجه قناري هاي يك روزه تا يك ماهه مناسب مي‌باشند . 
براي تغذيه جوجه ها به اين خط مش مي توانيد از يك سرنگ منزه و بهداشتي استعمال كنيد، به اين ترتيب كه محتويات سرلاك را در يه خرده آب گرم هم بزنيد تا حالتي خميري پيدا كند و آن گاه ميزان قابل قبولي از آن را داخل سرنگ ريخته و به حلق جوجه ها بريزيد، اين عمل را مي بايست روزمره سه جايگاه انجام دهيد و هر بار بايستي از سرلاك نو استفاده نماييد و سرنگ مسئله استعمال را كاملا بشوييد . تركيب كردن ميزان مقداري مولتي ويتامين با سرلاك هم در تقويت جوجه ها موثر خواهد بود . 

6) 
تخم گذاري دوباره قناري مادر ممكن مي‌باشد پس از گذشت يك الي دو هفته از عمر جوجه ها، قناري مادر نياز به تخم گذاري دوباره داشته باشد، نشانه هاي اينكار كندن مالامال جوجه ها، به كار گيري از تكه چوب ها يا اين كه كاغذهاي مو جود در كف قفس و … براي ساختن آشيانه مي باشد، هنگام مشاهده اين خلق و خوي ها مي بايست جوجه ها را همپا با لانه شان به قفس پرنده نر منتقل نماييد و آشيانه جديدي را در اختيار قناري ماده قرار دهيد تا با خيال و خاطر راحت به تخم گذاري بپردازد و همانند سطح پيشين تخم ها را از آشيانه خارج سازيد و با تخم هاي تصنعي جايگزين كنيد تا تمامي جوجه ها با هم به عالم بيايند . 

رعايت 
بهداشت در محيط رشد قناري منشا بسياري از بيماري ها از آلودگي ها و ميكروب هاي جان دار در محيط ناشي مي شود، براي پرهيز از مريض شدن قناري ها بخصوص جوجه هاي جديد به دنيا آمده مطلقا مي بايست كليه ديوارها، سقف و كف اتاق را سيمان كاري فرماييد تا از ورود و نفوذ موجودات موذي پرهيز شود، موش ها، مگس ها، سوسك ها، موريانه و حتي مورچه ها نيز مي توانند حامل بيماري هاي متعددي باشند . 
وجود سيستم تهويه مناسب در محفظه الزامي باشد تا هميشه هواي جديد وارد محيط شود و هواي كثيف هم از طرف ديگر بيرون شود . نيز چنين همان طور كه در اولِ مقاله نيز اشاره شد بايد وسايل گرمايشي و سرمايشي مناسب را در محيط قرار دهيد تا از سرماخوردگي يا اين كه گرمازدگي آنها خودداري شود . 
دانخوري، آبخوري آن‌ها را روزمره بشوييد و كف قفس را هر دو الي سه روز عوض فرمائيد . براي دوري از خورده شدن فضولات بوسيله قناري ها حتما از قفس هاي داراي مكان جداازهم براي فضولات استفاده فرمائيد تا پاك سازي فضولات به راحتي و بدون دردسر امكان پذير باشد . 
از تغذيه قناري ها بخصوص جوجه ها با غذاهاي فاسد و به جا ما‌نده از وعده قبلي پرهيز كنيد، مواد غذايي نظير تخم مرغ آب پز، جوانه دانه ها و حبوبات پخته گرديده به شدت فساد پذير ميباشند و قناري ها را با بيماري ها و عفونت هاي داخلي زيادي رو به رو خواهد ساخت . 
استحمام قناري ها فراوان حياتي مي باشد چون بدنشان را منزه خواهد كرد و آن‌ها را شاداب و سرحال خواهد نمود، بنابراين تلاش نماييد هفته اي دو توشه ظرف اختصاصي استحمام را مالامال از آب ولرم نماييد و در قفس آن ها قرار دهيد، اعتنا فرماييد كه ظرف را تا جايي لبريز فرمائيد كه هنگام استحمام سر ريز نشود . 
براي جلوگيري از دراز شدن بيش از حد ناخن ها و نوك حتما يك عدد سنگ آهك داخل قفس قناري ها قرار دهيد . نيز چنين چوب نشيمن نامناسب سبب ساز وارد داخل شدن فشار به پاها و اندام پرنده خواهد شد، مطلقا از چوب نشيمن كاملا صاف و زبر استعمال فرماييد و براي منزه كردن آن هر دو الي سه روز يكبار اقدام فرمائيد . 


برچسب: ماشين جوجه كشي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۹:۴۶ توسط:ت.ج موضوع:

جوجه كشي مرغ

جوجه 
كشي مرغ جوجه كشي از پرنده ها متعدد داراي اصول خاصي مي‌باشد كه با دقت به طبيعت آن پرنده مي‌تواند تفاوت اكثري با ديگر طيور داشته باشد . توجه اصولي به اين نكات قادر است مبنا ساز يك جوجه كشي چيره را آماده سازد كه فارغ از شك و ترديد در پي آن سودآوري مد لحاظ پرورش دهندگان محقق خواهد شد . 

ماشين جوجه كشي
براي جوجه كشي خوبتر از تخم هاي جوجه درآور مرغ كه توسط بسياري از اشخاص براي پرورش آن ها و كسب درآمد انجام مي شود هم مي بايست اصول مخصوص به اين پرنده مسئله توجه قرار گيرد .اين موردها شامل خريد تخم نطفه دار با كيفيت، رعايت المان هاي يگانه اين پرنده و مدل دستگاه جوجه كشي هم مي شود . المان هاي اصلي براي جوجه كشي عبارتند از دما ، رطوبت ، چرخش و تهويه هوا مي باشد كه از اساسي ترين كارداران در ارتقا راندمان جوجه كشي محسوب مي شود . 

لزوم توجه به اين دست اندركاران در مواردي عرض اندام مي كند كه استفاده كننده با مشكلات فراواني در جوجه كشي همچون عدم خروج جوجه ها و يا ناكامي بدون نقص در جوجه كشي مواجه مي شود . 

در اين مطلب از سايت جوجه كشي به يادگرفتن اصول نخستين و بسيار مهم در جوجه كشي مرغ محلي يا اين كه به عبارتي مرغ مستقر خوا‌هيم پرداخت كه بدون شك وترديد كمك شاياني به شما در جوجه كشي برنده خواهد كرد . 

جوجه 
كشي از مرغ 
1- 
تنظيم تخم هاي نطفه دار براي جوجه كشي مرغ اولين قدم در شروع جوجه كشي انتخاب تخم نطفه دار مناسب مي‌باشد . عدم تعيين تخم مناسب منجر به‌وجود وارد شدن معضلات بخش اعظمي خواهد شد كه ممكن مي باشد استفاده كننده به خطا مشكل ها پيش آمده را متوجه دستگاه و يا اين كه معضلات ديگر تلقي نمايد . پس در قدم نخستين نياز به شناخت با منش هاي شناسايي تخم هاي نطفه دار مطلوب خواهيد داشت . 

منش هاي آشنايي تخم نطفه دار با اعتنا به تعداد زمينه نياز و محل خريد نطفه گوناگون مي باشد . بعضا از مراكز صنعتي كه به صورت تخصصي اقدام به فروش تخم هاي نطفه دار مي‌كنند دستگاه هاي مكانيزه و زياد توسعه يافته اي براي شناسايي تخم نطفه دار دارا‌هستند . البته چنين دستگاه هايي بييشتر در مركزها صنعتي جانور مي باشد كه كمتر مبادرت به فروش محدود تخم نطفه دار مي نمايند و بخش اعظم به فيس فله اي اين تخم ها را به مرغداري ها واگذار مي كنند . 

يوزرها عمومي براي تست تخم نطفه دار نيازمند استفاده از راه و روش هاي سنتي ميباشند كه مي بضاعت از آن‌ها به شناسايي تخم با چراغ قوه ي منحصر اشاره كرد . در پست فراگيري نطفه سنجي مي توانيد به طور بدون نقص رويه هاي نطفه سنجي دقيق را ياد بگيريد . 

علاوه بر شناسايي تخم نطفه دار بايستي از خريد تخم هاي اختلال دار هم بپرهيزيد . 

جوجه 
كشي از مرغ


برچسب: ماشين جوجه كشي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۶:۲۴ توسط:ت.ج موضوع:

كلسيم مورد نياز مرغ هاي تخم گذار

كلسيم مورد نياز مرغ هاي تخم گذار 

براساس تحقيقات به كار آمده كلسيم مسئله نياز گله هاي تخمگذار طي هشتاد و پنج سال اخيرمرتبا تغيير و تحول يافته مي‌باشد در فيس تغذيه گله هاي تخمگذار با دان دربردارنده كلسيم ناكافي بيشاز 150 مدل علايم نبود كلسيم بروز مينمايد كه مي توانند موجب كاهش ايجاد شوند . مهم‌ترين بازدارنده در قضيه تعيين مقدار كلسيم تغييرمقدار زمينه نياز كلسيم مي باشد كه به نظرمي رسد مرتبا تغيير و تحول مي يابد به طوري كه بر پايه تحقيقات به فعاليت آمده از سال 1944 تاسال 1984 ميزان كلسيم 65 درصد ارتقا يافته و از روزانه 27/2 به 75/3 گرم براي هرمرغ رسيده ميباشد طبق گزارش هاي جانور ميانگين كلسيم مسئله نياز روزمره در دهه سالهاي 1940 ، 1960 ، 1970 ، 1980 به ترتيب 44/3 ، 14/4 ، 44/4 و 07/5 گرم براي هر مرغبوده مي باشد . اين تغييرات نشانگر مشكل ها و اهميت تامين ميزان كلسيم مورد نياز گله هايتخمگذار مي باشد در راستي با دقت به داده ها فوق اين سوال پيش مي ايد كه آيااحتياجات دام مرغ براي كلسيم تغيير و تحول نموده يا اين كه اينكه عقايد متخصصان تغذيه تغيير‌و تحول پيداكرده مي باشد زيرا حتي در ارتفاع سال هاي 1960- 1940 تعداد زيادي از متخصصين روزانه بيش ازچهار گرم كلسيم را براي هرمرغ پيشنهاد مي نمودند در اينجا متذكر مي گردد كه مقاديرتوصيه گرديده براي كلسيم در اين مطلب براساس تعبير و تفسيرنويسنده از پژوهش ها پيشين تجربياتعملي و تحقيقي كه اخيرا در كالج چهره گرفته پايدار مي باشند . 

ماشين جوجه كشي

تغيير‌و تحول 
فرمول دان نيمچه هاي پولت به دان مرغ تخمگذار هر گاه تغيير و تحول فرمول دان نيمچه ها يا اين كه دان پيش تخمگذاري كه دارنده 1 تا 2 درصد كلسيم مي باشدبه دان مرغ تخمگذار كه مي بايست دارنده 75/3 درصد كلسيم باشد برهه زماني 7 روز بعد از آن از ايجاد اولي تخم مرغ تاخير بيفتد مقداردان مصرفي و چربي بدن و چربي كبد مرغ به طور مضمون‌ داري ارتقا يافته ، كيفيت پوسته در تخم مرغ پولتهايي كه زودتر رسيده اند كاهش مي‌يابد . همينطور آزمايشهاي بيشتر نشان داده اند كه وزن استخوان و توان شكنندگي آنهاتا 40 درصد كاهش مي يابد با دقت به اين‌كه جبران فقدان كلسيم در تراز پيك توليدبراي پولت هايي كه در چنين وضعيتي به مرحله توليد تخم مرغ مي رسند چه بسا پس از دريافت مقادير كافي كلسيم اختلال مي‌باشد براين اساس تاخير در تغيير تحول فرمول دان پولت ها به دان مرغتخمگذار حتي براي يك سري روز مي‌تواند علل وقوع برخي از اختلالات استخواني وتلفات غير عادي را كه گهگاه صحيح قبلي از ايجاد تخم مرغ و در مرحله توليد حداكثر تخم مرغ مشاهده مي شوند توجيه كند . 
مقطع 
تغيير و تحول جيره پولت به جيره تخمگذار به خواسته آنكه پولت ها حاذق به ذخيره مقادير كافي ازكلسيم درمغزاستخوانهاي خودباشند نسبتاً 14-7 روز قبل از گذاشتن او‌لين تخم مرغ به مقادير بالاي كلسيم نياز دارا‌هستند بلوغ جنسي مرغ معمولا در 18 هفتگي ظاهرمي شود به هر حال با دقت به ادامه تمايل صاحبان گله هاي مرغ تخمگذار براي توليد بلوغ زود رس ايجاد كنندگانبايد به خواسته حصول اطمينان ازتغيير جيره پولتها به جيره تخمگذاري گذشته از آغاز تخمگذاري گله را به طور دائمي موضوع بازديد قرار دهند كمپاني هاي لاين سفارش مي كنداستفاده از جيره پيش تخمگذاري دربردارنده 2% كلسيم از سن 17-16 هفتگي و جيره تخمگذار ازسن 18 هفتگي آغازشود . 
مقدار 
كلسيم دان مرغ از آغاز انتقال به سالنهاي تخمگذار تامرحله ساخت حداكثر تخم مرغ با شروع تخمگذاري اندازه مصرف خوراك سريعا تغيير تحول مي يابد اما تغيير فرمول دان براساس ميانگين دان مصرفي معمولا تامرحله حداكثر توليد لازم نمي باشد به تيتر مثال هنگامي كه پولتهاي داراي تخم مرغ سفيد به مرحله ايجاد مي رسند مقدار دان مصرفي ممكن هست روزمره فقط 80 گرم باشد كهدر اين فيس مقدار كلسيم جيره قاعدتا مي بايست به 69/4 درصدافزايش يابد تا روزانه به طور متوسط 75/3 گرم كلسيم به هرمرغ برسد با اين اكنون ارتقاء اندازه كلسيم جيره به 69/4 درصد ضروري نمي باشد زيرا در اين مرحله بخش اعظمي از مرغهاي گله هنوز توليدينداشته و مرغهايي نيز كه شروع به ايجاد كرده اند دان بيشتري نسبت به ساير مرغهامصرف خواهند نمود . به اين ترتيب چه بسا درصورتي كه متوسط مصرف روزمره كلسيم كمتر از 75/3 گرمبراي هر مرغ باشد مرغهاي برنا در حال توليد هنوز مي توانند احتياجات خود را تامين نمايند ميزان ذخيره كلسيم پوسته تخم مرغ پيش از رسيدن به سطح حداكثر ايجاد تقريبا 5درصد كمتر از ميزان آن در سپس از مرحله حداكثر ايجاد مي باشد در بخش اعظم مورد ها جيره حاوي 75/3 درصد كلسيم براي گله هاي تخمگذار پيشين از وصال به تراز پيك ساخت كافياست . 
ميزان 
كلسيم قضيه نياز مرغ از تراز حداكثر توليد تا نقطه نهايي زمان تخمگذاري براي حصول اطمينان از داشتن تخم مرغهايي با بهترين كيفيت پوسته سفارش مي شود كه پس از وصال به سطح پيك ساخت مرغهاي تخمگذار تا سن 36هفتگي روزمره دست كم 75/3 گرم از 52-37 هفتگي روزانه 4 گرم و از 53 هفتگي 25/4 گرم كلسيم مصرف كنند درمرغهاي پير تر يا مرغهايي كه پوسته تخم مرغهاي آن‌ها در گير نقص مي باشد ميتوان بر حسب سن مرغ و شدت ونوع نقص پوسته ، اندازه اخذ كلسيم را روزمره تايك گرم بيش ازمقادير پيشنهاد گرديده ارتقا داد . وقتي كه درصد توليد در فواصل ماهيانه را در ميزان كلسيم مو جود در پوسته تخم مرغ ضرب كنيم ميتوان روءيت كرد كه متوسط مقداركلسيم ذخيره گرديده روزمره در پوسته تخم مرغ درمرحله حداكثر ساخت عمده از بقيه مراحلاست متوسط اندازه كلسيم ذخيره گرديده روزمره در پوسته تخم مرغ برحسب سن مرغ كاهش مي يابد براين اساس به صورت منطقي اندازه كلسيم زمينه نياز گله مرغ تخمگذار و هر مرغ به طور انفرادي در تراز پيك توليد تخم مرغ در بيشينه و كمينه ي دما سطح بوده وسپس به تدريج كاهشمي يابد با اين حالا در حقيقت كلسيم مسئله نياز هر مرغ براي هر تخم مرغ معين عملاباافزايش سن مرغ كاهش نمي يابد بضاعت و توان مرغ جهت ذخيره سازي كلسيم براي تشكيل پوسته تخم مرغ محدود مي باشد همينطور مقداركلسيم ذخيره شده در پوسته تخم مرغ به تدريج بابالا رفتن سن مرغ تا حدكمي ارتقاء يافته و ممكن است تلاش و جذب و بكارگيري كلسيم در تن مرغ كاهش يابد به اين ترتيب بابالا رفتن سن مرغ اندازه كلسيم مسئله نياز مرغهاعملا ارتقا مي يابد در نتيجه مي توانايي بر اين نكته تاكيد كرد كه چه بسا با وجود اين كه كلسيم يك عدد از ارزانترين مواد تشكيل دهنده جيره مرغهاي تخمگذار مي باشد در صورت استعمال غير مناسب از آن مي تواند پرهزينه ترين مواد محسوب گردد تغذيه مرغهابا كلسيم ناكافي مي تواند هزنيه دان ، مقدار دريافت طعام ، وزن بدن مرغ ، مقدار وزن و چربيكبد و چربي تن ، نقايص پوسته تخم مرغ و اختلالات استخوان بندي را ارتقا دهد تماماين موارد مي توانند تاثيرنامطلوبي درتوليد تخم مرغ ومقدار فيض توليد كننده داشته باشند . 


برچسب: ماشين جوجه كشي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۰۳:۲۲ توسط:ت.ج موضوع:

علت يابي عدم باروري مناسب در گله‌هاي مامان گوشتي

علت 
يابي عدم باروري مناسب در گله‌هاي مامان گوشتي بر طبق آمار جديد، متوسط هچ در ايالات متحده در حدود 83% مي‌باشد . اين در حالي هست كه متوسط هچ در بعضا از گله‌ها در حدود 85 تا 86% است، در حاليكه بعضا ديگر فقط 79تا80 % هچ دارا‌هستند . گزيده از اين اختلاف در نتايج قادر است در اثر مشكلاتي نظير عده آوري ناصحيح تخم مرغ و يا اين كه مشكلات هچري باشد . البته عدم جفتگيريهاي مطلوب يا اين كه كافي، و عدم كنترل وزن خروسها نيز مي‌تواند، دلايلي براي ناچيز بودن باروري (-كه منتج به افت هچ خواهد شد-) باشد . 

ماشين جوجه كشيانگيزه اين مقاله، نظارت يك سري از موارد هست كه درهنگام افت باروري مي بايست زمينه محاسبه قرار گيرند . به طور كلي افت باروري را مي توانيم در 4 برهه وقتي در دوره ساخت زمينه نظارت قرار دهيم . 
1-ابتداي 
زمان توليد 2-مرحله 
اوج توليد 3-ميانه‌هاي 
توليد 4-انتهاي 
دوره نكته: به طور كلي با بالا رفتن سن گله باروري گله نيز در گير نقصان مي‌شود، اما انگيزه اين مطلب آناليز مواقعي هست كه به افت بيش از اندازه باروري مي‌انجامد . 
ابتداي 
عصر (حدود هفته‌هاي۲۶ تا۲۸) 1-تعدادكم 
خروس فعال: در ابتداي زمان دست‌كم تعداد 4 تا 5 خروس فعال به ازاء 100 مرغ براي جفتگيريهاي كافي حتمي هست . 
2-عقيم 
شدن خروسها: در اولِ دوره گهگاه خروسهايي در سالن ديده ميشوند كه از نظر وزني و ظاهري مناسب به حيث مي‌رسند، البته در اثر برخي عوامل مانند استرسها به طور دائم يا اين كه موقت قدرت باروري خويش را از دست داده‌اند .برخي 
از دست اندركاران به‌وجود آورنده اين مسئله عبارتند از: الف) 
اندك بودن وزن خروسها در اولِ دوره پرورش: خروسهاي بابا گوشتي طي 4 هفته اول بايستي دست‌كم 455 گرم وزن داشته باشند . 
ب)عدم 
رويش صحيح: در حالتي كه پروسه وزنگيري خروسها پيوسته و مناسب نباشد، (نمودار زيگزاگي) بخصوص اولِ دوره رشد و انتهاي دوره رويش ،اين خروسها در آتي موقعيت مناسبي نخواهند داشت . 
ج)بيماريهاي گوارشي و توكسينها اثر منفي بر بسط وزن مي گذارند . 
د)استرس 
گرمايي شديد، بخصوص در انتهاي زمان رشد يا اين كه پاره اي آن‌گاه از آن 3- 
پيدايش ناهنجاريها در گله و خروسهاي غير هماهنگ و توسري خور ، كه برخي از عامل ها به‌وجود آورنده عبارتند از: الف) ميانگين وزن خروسها براي مدت زيادي قبل از توليد ذيل استاندارد باشد . 
ب)بالا 
بودن تراكم و قليل بودن فضاي دانخوري (اين زمينه مضاعف حادثه مي‌افتد) ج)بيماريها 
و معضلات پا 4-وجود 
خروسهاي تعرضآميز در گله: در اين حالت مرغهاي وحشت زده در قسمت اسلت يا لانه باقي ما‌نده و از دسترس خروسها دور مي‌مانند، كه پيامد اين مسئله كاهش جفتگيري ميباشد . 
برخي از عامل ها بوجود آورنده عبارتند از: الف) تعداد دوچندان خروس نسبت به مرغ . در ابتداي زمان تعداد 4تا5 عدد خروس فعال به ازاء 100 مرغ كافي ميباشد . 
ب)ميانگين وزن خروسها از حد استاندارد مضاعف بيشتر است و همچنان اين فرايند ادامه دارد . اين موضوع در ابتداي زمان به عمل بيش از حد خروسها مي‌انجامد . 
5-گاهي اتفاق مي افتد كه در ابتداي دوره توليد خروسها توانايي برداشت دان را به حد كافي از دانخوريهاي خويش ندارند . 
6- 
واباندن تخم مرغها قبلي از وصال گله به سن 25 هفتگي: هچ مورد انتظار در اين عصر در حدود 65 تا 73% مي‌باشد كه با 83تا 88 % باروري ياور مي‌باشد . اما اين وقتي هست كه ايراد ديگري در گله وجود نداشته باشد . 
سطح 
اوج توليد برخي 
از عواملي كه به كاهش باروري در اين عصر مي‌انجامد عبارتند از: 1-كم 
بودن خروس فعال يا اين كه خوي تهاجمي خروسها : اين دو نقص‌ به ندرت باهم ديده مي‌شود، و در اصل اين دو زمينه بايستي تا نقط ي اوج ايجاد مرتفع شده باشد چراكه بخش اعظم خروسها در اين سطح توانسته‌اند مرغهاي همسر خويش را بدست بيا ورند، ولي با اين تمامي گاهي اين مشكلات مي‌تواند تا نقطع ي عطف توليد نيز ادامه يابد . 
2-كاهش 
مصرف غذا در خروسها: اين مسئله گاهي مراعات مي‌شود، درحاليكه بخش اعظم خروسها دارنده شرايط قابل قبولي هستند برخي از خروسها شروع به چك رفتن مي نمايند و ساخت مني در آنان متوقف مي‌شود(معمولا وقتي خروسها بيش از 400 گرم كاهش وزن پيدا كنند عقيم مي‌شوند) . اين مورد مي تواند زماني حادثه افتد كه در اولِ دوره، بعلت گشاد بودن گريلها و كوتاه بودن تاج، خروسها مي‌توانند به دان مرغها دستبرد بزنند، البته يك دفعه اين بضاعت و توان را بعلت پرورش تاج از دست مي‌دهند،( اين مورد در زمانيكه خروسها تاج سوزي ميگردند عمده صورت مي‌دهد) ودر اين مقطع انرژي كافي براي رشد، نگهداري، وتوليد مني را از دست مي‌دهند،و مراعات مي‌گردد كه خروسها كمتر مي‌خوانند و در ادامه دچاذ كاهش وزن مي‌شوند، با ديدن اين نقص‌ بايد دان را بلافاصله ارتقا داد . 
3-كم 
بودن آب مصرفي: اين قضيه بخصوص زماني چهره ميدهد كه تراكم سالن بالا بوده و تعداد لانه‌هاي تخمگذاري هم ناچيز بوده، (به ازاء هر 4 مرغ بايستي يك لانه تخمگذاري در لحاظ گرفت) و آبخوريها نيز در قسمت اسلت قرار دارند و بعلت يورش بيش از مقدار مرغها در اين حوزه‌ براي تخمگذاري، خروسها نمي‌توانند به اندازه كافي آب مصرف نمايند . 


برچسب: ماشين جوجه كشي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۳:۴۰ توسط:ت.ج موضوع:

تراز ريختن پرهاي بال

آناليز 
در هفته شانزده 

وزن 
و شرايط: زماني كه مرغها با وزن اندك به تراز تخم گذاري برسند اين اندك وزني بر اندازه كلي ساخت اثر ميگذارد . مرغهايي كه داراي اندام هاي تخمگذاري صورت يافته تر مي باشند و بدين ترتيب وزن بيشتري دارند، در حالتي كه تپل نباشند مشكلي ساخت نميكنند، بايد بدانيم كه ترازو وزن مرغ در پرورش مرغ مبتني بر حداكثر و دست‌كم وزن يكايك مرغهاست . در‌صورتي‌كه ميانگين وزن نزديك به معيارحداقل باشد شمار مرغهاي اندك وزن خيلي مضاعف مي باشد . اگر دربين مرغهاي طبقات بالا و تحت تفاوت وزن وجود داشته باشد مي بايست تدبيري انديشيد كه آسانتر در سامانه تكان كنند . 


تراز 
ريختن پرهاي بال 

مرغ هاي پرورشي قبل از وصال به مرحله ايجاد تخم مرغ چهار بار پرهاي شان ميريزد: يكبار به چهره كامل و سه توشه به چهره ناقص . ريختن آرام پرها و دوام آن به طور مناسب آنگاه از 61 هفته آرم سالم مي‌باشد . در هفته هاي 51 تا 61 بايد تعداد پرهاي نريخته ي بال را بشماريم . 
زماني مرغها تنها دو لبريز داشته باشند، مي بضاعت تحريك نوري را مقدمه كرد ( در نمره 2 پرريزي يا كمتر) عامل ها

ماشين جوچه كشي

مفيد بر يكنواختي: تعداد 
مرغ ها در هر متر مربع ساختار 
دانخوري ( تغذيه گزينشي) ارتفاع 
و بلندي دستگاه دانخوري طول 
پستانك آبخوري و موجودي آب كيفيت 
نوك چيني عامل ها 
تنش زا( بيماري، واكسيناسيون) سن 
سنجش يكنواختي(تكامل جنسي) مورد 
ژنيتيكي(نژاد) راه و روش توزين: هرچه تعداد بيشتري را وزن كنيم سنجش يكنواختي دقيق تر مي‌گردد . همچنين با توزين قلم در سالن ميتوان به اطلاعاتي راجع به وزن و يكنواختي دست يافت . نور 


برنامه 
روشنايي: هم برنامه روشنايي، نيز ادغام غذا، بر رويش و بالندگي جوجه ها اثر مي گذارند . در موضوع مرغهاي برنا بايد با حداكثر نور و روشنايي شروع كرد و سپس ميتوان اندكي آن را كاهش داد . قانون طلايي اين ميباشد كه هرگز طي رشد مرغ نبايد ارتفاع روز را كاهش اعطا كرد و شدت فروغ و روشنايي را زياد كرد . در بازه زماني رشد چه بسا افزايش مدت و شدت نوروروشنايي از 9 به 10 ساعت نيز تحريك كننده مي باشد . 
استراحت 
و روال مندي استراحت و روال مندي كليد كلمه و واژه هاي روند اوليه رويش مي باشند . همان گونه كه در مورد نوزاد آدم هم اين مدل هست . برنامه غذايي و فروغ عالي به به وقوع پيوستن استراحت و روال مندي امداد مينمايد . جوجه ها به ميل كردن تشويق ميشوند و استراحت كافي هم مينمايند . اين به كاهش مرگ و مير كمك مي كند . هر وقت چراغها واضح ميگردند جوجه ها براي يافتن آب و خوراك عمل مي كنند . اين كمك مي‌كند تا رفتارشان هماهنگ شود و به نوا مطلوبي برسد . وارسي كردن آن ها نيز آسانتر مي‌شود . 
نور و روشنايي 
روز در عصر پرورش در اكثر پرورشگاههاي مرغ، فروغ و روشنايي روز وجود ندارد . در‌صورتي‌كه نور و روشنايي روز داريم مهم مي‌باشد كه طي دوره پرورش به هيچ وجه ارتفاع روز را ارتقا ندهيم . هنگامي جوجه ها 18 هفته اي ميباشند ارتفاع روز ارگانيك را تثبيت كنيم آنگاه ميتوانيم برنامه نوروفروغ را به دو راه و روش بر مبنا فروغ روز تدوين كردن كنيم . 
1- روشنايي مازاد مهيا كنيم تا مطمئن شويم از هفته 8 تا 18 ارتفاع روز همانند ارتفاع روز طبيعي باشد . 
2- با آماده كردن فروغ اضافي در مرحله رشد، روزي آنقدر طولاني آماده كنيم كه بنوانيم ارتفاع روز را در تراز آخر كوتاه كنيم كه در هفته 18 به ارتفاع روز ارگانيك برسيم . 

 
برچسب: ماشين جوچه كشي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۵۷:۵۱ توسط:ت.ج موضوع:

تجويز بي‌هدف داروها دامپزشكاني

تجويز 
بي‌هدف داروها دامپزشكاني كه آموزش‌هي تئوريكي لازم را ديده‌اند با آزميشگاههي تشخيصي دولتي، كارخانجات تهيه و تنظيم دان و تهيه كنندگان جوجه همياري دارند . اما بهرجحال مشكلاتي در ارتباط به همه‌گيرشناسي بيماريهي، تداخل عوامل بيماريزا با محفظه و اقتصاد ساخت وجود دارد . دامپزشكان آموزش‌هي ضروري را ديده‌اند . تا سواي بررسي‌هي دقيق علمي و اقتصادي آنتي‌بيوتيك‌ها را تجويز نكنند ولي توسط توليدكنندگان و صاحبان مزارع تحت فشار قرار داده مي‌شوند تا سواي بررسي‌هي كافي داروها را تجويز نمايند . وجود رشته‌هي تخصصي در زمينه پيشگيري از بيماريها ضروري ميباشد و وجود برنامه‌هيي در مسئله رئيس تهويه، يمونيزاسيون، روش‌هي تشخيصي آزميشگاهي و تجربي و تعبير و تفسير ركودهي توليدي و سرولوژي حتمي ميباشد . در برخي موردها دامپزشكاني از ايالات متحده و اروپي غربي بوسيله شركت‌هي بلندمرتبه به سرويس گرفته‌شده‌اند تا بيماريها را با به كار گيري از «پيشگيري و معالجه درست آنها» در دست گرفتن نمايند . 

ماشين جوجه كشي

دامپزشكان در بيشتر كشورهي خاورميانه امكانات تشخيص محدودي دارند، آزميش‌هي سرولوژي از شيوه اليزا گران تمام ميگردد و جداسازي و تشخيص دست اندركاران بيماريزي طيور بعلل «وجود تعداد قليل تكنسين‌هي ماهر، نبود تخم‌مرغ‌هي SPE كمبود سيستم‌هي كشت بافتي و مواد لازم آنها» در گير وقفه مي‌گردد . 
عمده‌ترين مشكلاتي كه در زمينة بيماريهي طيور در خاورميانه وجود داراست شامل عفونت‌هي ويروسي و بكتريهيي مي شود كه به هر دو طريقه افقي و عمودي منتقل گرديده و بصورت تركيبي از بيماريها، سيستم‌هي تنفسي و گوارشي را درگير ميكنند . 
بيماري 
مكوپلاسما ين بيماري قابليت و امكان انتقال عمودي داشته و در هر دو مزارع اجداد و مامان ديده گرديده و باعث به كاهش پرورش جوجه‌هي گوشتي همپا با افزيش حساسيت نسبت به تورم كيسه‌هي هويي با منشاء نصيحت ميكرد .كوليي مي شود . بيماري ميكوپلاسما (با منشا ميكوپلاسما گالي سپتكيوم و ميكوپلاسما سينوويه) توسط معيارهي صحيح بيوسكوريتي كه درگله‌هي اجداد اعمال مي‌شود . و ين گله‌ها از مزارع لين عاري از بيماري تهيه و تنظيم مي‌شوند، مي‌تواند كنترل شود . ين بيماري با سوددهي تناسب معكوس دارااست . معيارهي كنترلي شامل وكسيناسيون گله‌هي مادر تندرست با به كار گيري از وكسن‌هي خفيف در طي دورة رويش هست . بكتري‌هي ميكوپلاسما (كشته) معمولاً تأثيري ندارند . ين بيماري در جوجه‌هيي مي تواند به وسيله تجويز درست داروهيي مانند تيلوزين، سينكوميسين و ديگر داروهي از بين پيروز ميكوپلاسما تضعيف شود . وكسيناسيون گله‌هي مادر و تجويز آنتي‌بيوتيك‌هي عاري از بيماريزي يگانه پيشگيري كننده با فايده ميباشد و تكيد گرديده مي‌باشد كه ريشه‌كني Mg بري سودمندي صنعت طيور طيور حتمي و لازم مي‌باشد . 
بيماري 
مارك ين عفونت همه‌جاگير ياعث تضعيف يمني و سپتي سمي نصيحت مي كرد .كوليي متعاقب آن در كشورهي خاورميانه است . برنامه‌هي كنترلي جهت تضعيف ين بيماري در جوجه‌هي گوشتي دربرگيرنده برنامه‌هي جوجه‌ريزي همسن، ضدعفوني سالن‌ها در ميان دوره‌هي گوناگون جوجه‌ريزي و استعمال از برنامه‌هي وكسيناسيوني مؤثر مي‌باشند . در كشورهي خاورميانه استعمال از وكسن‌هي HVT همپا سلولي يا اين كه وكسن‌هي تركيبي HVT-SB كه بصورت باطن تخم‌مرغي و يا زيرجلدي در جوجه‌هي يكروزه به كار گيري ميگردد ضروري مي باشد . در گله‌هي مادر بيد وكسن‌هي سويه رسيپنس استعمال شود كه اندازه باليي از يمني را بوجود آورده و نقص‌ تداخل با آنتي‌بادي هي مادري از ميان مي‌برد . تكيد گرديده مي‌باشد كه وكسن شوفيليزه بيماري مارك در برابر بيماريزي سويه‌هي وحشي كه در خاورميانه وجود دارا‌هستند تأثيري ندارد . 
بيماري 
بورس عفوني (گامبورد) مهم ترين تضعيف كننده سيستم يمني ويروس ادله ين بيماري مي باشد كه سبب به جواب ضعيف نسبت به وكسيناسيون شده و آلرژي پرنده‌ها را نسبت به عفونت‌هي تنفسي و سيتي‌سمي نصيحت مي كرد . كولي ثانويه افزيش مس‌دهد . در دست گرفتن بيماري تحليل عفوني (IBD) تهيدست انتقال اندازه بالي آنتي‌بادي مادري دارد . ين فرمان با استفاده از تجويز وكسن‌هي زنده تخفيف حدت يافته جهت تحريك سيستم يمني گله‌هي مادر در دورة رويش آنان حاصل ميگردد . 
تزريق وكسن‌هي روغني كشته در موقع انتقال آن‌ها و در رخ نياز در وسط توليد، انتقال آنتي‌بادي كافي به نتيج را ممكن مي‌سازد . ذيل شريط ريسك بالي مواجهه با سويه‌هي بيماريزي IBD، گله‌ها مي توانند بصورت تجويز درون تخم‌مرغ يا اين كه تزريق ذيل جلدي در سن يكروزگي يمن شوند . هردوي وكسن‌هي خفيف و يا اين كه تركيبي از ويروس زنده يار با فكتور خنثي كننده مي‌توانند استفاده شوند . وكسن‌هي تخفيف حدت يافته همپا با آب آشاميدني و با رعيت احتياط‌هي حتمي بصورت متوالي در عصر رويش مي‌تواند به كار گيري شود . تعيين سويه وكسن و مدت تجويز وكسن با استفاده از پيش‌هي سرولوژيكي چهره مي گيرد كه مدت كاهش آنتي‌بادي‌هي مادري، جواب به وكسيناسيون اول و سن ابتلي به بيماري گزينش مي‌شود . عليم باليني ناشي از مواجهه گله باعفونت قادر است از طرز مشاهده و ويزيت گله‌ها، اندازه مرگ و مير و آزميش‌هي پس از مرگ مسئله تحليل قرار گيردد . 
در گله‌هيي كه خط مش پيشروندة پستي سمي كوليي چشم مي‌شود، جوجه‌هي در گير آتروفي بورس- فابرسيوس را نشان ميدهند كه بيان‌كننده مواجهه گذشته جوجه‌ها با ويروس بيماري بورس عفوني است . واضح‌تر ينكه بطور معمول جوجه‌هي معمول غيرمبتلي گله فرم و مقدار بورس‌شان متناسب با سن نشان مي باشد . 


برچسب: ماشين جوجه كشي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۴۴:۱۸ توسط:ت.ج موضوع:

بيماري آنتريك نكروتيك در طيور چيست ؟

آنتريك نكروتيك يا اين كه (ورم روده ، تورم نكروتيك )،نوعي بيماري انفرادي در ماكيان و بوقلمون است . اين بيماري جزو بيماري هاي كليدي و شايع در گله هاي طيور به شمار مي رود كه از نظر اقتصادي منجر توليد خسارات جبران ناپذيري مي شود .پس بايد براي پيش گيري از بروز اين بيماري درصدد راهي بود ما در اين مقاله سعي داريم علت ظهور اين بيماري ، راه و روش هاي تشخيص و معالجه آنتريك نكروتيك را به طور بي نقص بيان كنيم . 
 ماشين جوجه كشي
چك 
آنتريك نكروتيك در طيور اولي بار در سال ۱۹۶۱ در سرزمين انگلستان بيماري آنتريك نكروتيك كشف شد از آن دوران تا كنون ۴۰ سال عمده ميگذرد و اين بيماري در بخش اعظم مملكت ها در طيور گوشتي ديده شده مي‌باشد . آنتريك نتروتيك علل اكثر ارتقاء تلفات و كاهش رشد و تر شدن بستر در نيمچه هاي گوشتي مي‌باشد . 

با وجود اينكه بعضا از ميهن ها در گله هاي گوشتي ابتلاء به اين بيماري را ۴۰ درصد گزارش كردند البته از آن جايي كه اين بيماري در برخي طيور به صورت خفيف بوده و فارغ از تشخيص وارد بازار شدند لذا تعيين دقيق اينكه تعدادي درصد به اين بيماري دچار مي گردند و هزينه در مان و خسارات ناشي از اين بيماري چقدر خواهد بود به صحت مقدرور نيست . 


عامل بيماري (Clostridium perfringens) كلوستريديوم پرفرين متاع نام باكتري بي‌هوازي گرم مثبت هاگدارميباشد كه دليل بيماري تورم نكروتيك روده مي باشد نام قبل اين باكتري كلوستريديوم‌ولشاي (C .welchi) بوده اين باكتري در موقعيت عادي همواره به تعداد كم در دستگاه گوارش بيشتري از پرنده ها يعني چينه دان، سنگدان، پيش معده و روده‌ها وجود داشته و اقتدار بيماريزايي ندارد . در محيط خارج از پرنده، كلوستريديوم‌پرفرين‌جنس به ميزان دوچندان در خاك ، مواد در اكنون فساد ، آب و عمده مكان ها پيدا مي شود .اين باكتري با توليد اندوسپورم ، مي تواند بازه زيادي در محيط‌هاي آلوده و كثيف خواص بيماريزاي خويش را نگهداري نمايد . 

آنتريك نكروتيك در واقع مسموميت روده‌اي يا اين كه آنتروتوكسمي است كه توسط سم هاي ساخت گرديده از اين باكتري توليد ممي شود . كليه سويه‌هاي كلوستريديوم دارنده ژن توليدكننده سم آلفا (toxin – α ) ميباشند و بعلاوه اشكال آنزيم‌هاي خارج سلولي و سموم ديگر نيز توسط سويه‌هاي مختلف ترشح مي شوند . 

آنتريت نكروتيك در گله طيور به وسيله تيپ‌‌‌هاي A و C كلوستريديوم كه به وجود آورنده سموم آلفا و بتا هستند ايجاد مي‌گردد . بقيه عارضه ها نكروتيك روده‌اي در طيور نظير گانگر گازدار به وسيله سويه‌هاي ديگر كلوستريديوم‌ها ساخت مي‌شود كه سموم آلفاوتي را ترشح ميكنند . عامل ها 
ايجاد كننده بيماري با 
اينكه هنوز تمام عارضه ها تسريع كننده در پرورش باكتري بيماري آنتريك نتروتيك به صحت شناخته نشده ولي يك سري از اين عوامل كه بيشتر مشاهده شده هست به شرح ذيل مي‌باشد : 
۱ – وجودمقدار متعددي گندم ، جو و پودر ماهي در غذاي طيور كه با تغيير و تحول PH ، غلظت و يا اين كه حجم محتويات روده سبب ساز رويش باكتري ، ترشح سموم و ساخت بيماري ميشود . 

۲ 
– كيفيت نا مرغوب مواد نخستين زمينه استعمال در توليد دان و پائين بودن امكان هضم پروتئين و اسيدهاي آمينه جانور در خوراك 
۳- وجود تركيبات ضد تغذيه‌اي در مواد اوليه يا اين كه دان . 

۴- آلودگي مواد اوليه يا اين كه دان به مايكوتوكسين‌ها يا اين كه سموم قارچي . 

۵- 
ضايعات به وجود آمده در مخاط روده در اثر گونه هاي آيمرياها 
۶- 
مصرف بعضي مواد اول مانند جو و غيره باعث ارتقا ويسكوزيته محتويات روده ميشود 
۷- بوجود وارد شدن ضايعات در ديواره داخلي دستگاه گوارش ناشي از خوردن بستر . 

۸- بيماري‌هاي ويروسي در گله مانند بيماري كم خوني عفوني ، گامبورو ، مارك و يا اين كه هرگونه عارضه‌اي كه سبب سركوب ايمني ميگردد . 

تغيير و تحول 
دماي محفظه رويش از گزاره تغيير تحول حرارت و رطوبت
برچسب: ماشين جوجه كشي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۰:۳۸ توسط:ت.ج موضوع:

مراقبت بلدرچين

يك عدد از داراي اهميت ترين امور در رشد و مراقبت بلدرچين تهيه يك دان بلدرچين مناسب و با كيفيت مي باشد . توجه نماييد غذاي بلدرچين ها در هر مقطعي از سن رشد و يا تخمگذاري فرمول متفاوتي دارد و عدم اعتنا به نياز هاي غذايي بلدرچين موجب مي شود تا مزرعه رويش بلدرچين شما در گير بحران گرديده و در بهترين حالت ممكن نتيجه آوري اقتصادي خويش را از دست دهد و يا با تلفات سنگين وزن روبرو گرديد . 
ماشين جوجه كشي
۱- ابتدا نيازهاي غذاي بلدرچين در سنين متفاوت را كه طي مقاله اي جداگانه به آن پرداختيم مطالعه فرمائيد . 

۲- 
بعضا اقلام موضوع به كار گيري در دان بلدرچين دربرگيرنده : دانه ذرت ، كنجاله سويا ، دانه گندم ، كنجاله كلزا ، گلوتن ذرتف نمك ، روغن سويا ، پودر صدف ، سبوس گندم ، پودر يونجه ، پودر ماهي ،پودر گوشت و … 
۳- براي اينكه يك دان بلدرچين با ارزش غذايي قضيه نياز را داشته باشيم بايد چك مواد نخستين را نظارت كنيم، تحليل برخي از اقلام موضوع به كار گيري در دان بلدرچين به شرح پايين مي باشد . 

۴- نوشتن يك فرمول مناسب مستلزم آن مي‌باشد تا با اعتنا به فراواني نهاده ها و محاسبه بها آن ها طوري اقلام را انتخاب كنيم تا فرمول دان بلدرچين با محافظت قيمت غذايي دارنده قيمتي مطلوب و ارزان باشد . براي مثال براي تامين انرژي جيره غذايي بلدرچين مي توان از ذرت و يا گلوتن ذرت به كار گيري كرد . 

۵- ما در اينجا يك جيره پيشنهادي براي تغذيه بلدرچين ها براي شما داريم فرمول دان بلدرچين پيشنهادي به وسيله متخصص ها علم ها دام و طيور تهيه شده و سال هاست در مزارع به تيتر غذاي بلدرچين مورد استفاده قرار گرفته ميباشد . 

واجب به ذكر هست براي بالا بردن بازده كار خوبتر هست با توجه به حالت آب و هوايي حوزه‌ كار و فصول گوناگون سال جيره هاي اختصاصي داشته باشيد . براي اين عمل مي توانيد از متخصصين پرورش طيور در استان خويش مشورت بگيريد . 

جيره 
غذايي بلدرچين 
۶- هنگام تهيه و تنظيم دان يا اين كه طعام به كيفيت مواد اول توجه فرماييد . مواد اول دان بلدرچين مي بايست رنگ و بوي طبيعي داشته و فاقد هرگونه ناخالصي باشند . همچنين از لحاظ مقدار رطوبت بايستي بررسي شوند تا پس از مخلوط مبتلا خرابي نشود . 

۷- اقلام درشت سايز جيره غذايي بلدرچين كه اقلام شالوده مي‌باشند مانند ذرت، گندم و سويا و … مسلما بايد در سايز موضوع نياز آسياب شوند و با ساير مواد مثل مكمل ها و ويتامين ها كه معمولا پودري و آردي صورت ميباشند ادغام شوند . ابتدا مواد كليدي طعام را آسياب كنيد و آن گاه وارد ميكسر كنيد آنگاه ويتامين ها و ساير مواد پودري و كم حجم را با نيز تركيب فرماييد و به مرور برهه زماني وارد ميكسر فرماييد . چنانچه عمليات تركيب كردن ناقص انجام شود و يا بيش از ميزان فيس گيرد سبب جداشدن اقلام از يكديگر شده و جيره يكنواختي در اختيار پرنده قرار نمي گيرد . سايز آسياب غذاي بلدرچين براي هر هفته از پرورش مختلف است به صورتي كه دان در هفته هاي ابتدايي دوچندان ريز و نرم مي باشد و در سنين فراتر غذاي بلدرچين يه خرده درشت خيس مي شود . 

۸- دان بلدرچين فراهم را در محل هاي خنك و بدور از دسترس پرنده ها و حيوان‌ها موذي قرار دهيد . محافظت غذاي بلدرچين در تالار رشد و يا اين كه مكان هاي گرم سبب فساد سرعت بالا آن مي شود . 

در نهايت پيشنهاد مي كنيم اگر مهارت كافي در تنظيم دان بلدرچين نداريد دان يا اين كه غذاي بلدرچين را از كارخانه هاي داراي اعتبار به اندازه حداكثرنياز يك هفته تا ده روز تنظيم كنيد . توجه كنيد تغيير تحول ناگهاني ادغام دان موجب ضرروزيان به بلدرچين ها خواهد شد . 

نمايشگر 
ويديو 
برچسب: ماشين جوجه كشي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۰:۵۸ توسط:ت.ج موضوع: