طيور طيور .

طيور

جوجه كشي مصنوعي شترمرغ

 شتر مرغ ماده معمولاً بين ساعت 4 تا 7 بعد از ظهر تخمگذاري مي كند . فورا بعد از تخم گذاري مي

بايست تخم ها به وسيله خدمتكار جمع آوري گرديده و به محل جوجه كشي منتقل شوند . 

ماشين جوجه كشي

مقطع جوجه كشي 42 روز مي باشد . رتبه حرازرت دستگاه جوجه كشي 3/36 مرتبه سانتي گراد و رطوبت در حدود 20 تا 25 درصد مي باشد . وزن تخم به طور متوسط در حدود 5/1 كيلوگرم بوده و در نقطه پايان بازه زماني جوجه كشي مي بايست در حدود 13 تا 15 درصد از وزن تخم كاهش پيدا نمايد . در غيراينصورت ممكن مي‌باشد مشكلاتي در جوجه در آوري توليد گردد . معمولاً تخم ها به مدت يك هفته عده آوري و در مرتبه حرارت و رطوبت مطلوب نگهداري گرديده و بعد تخم هاي بي نطفه از دستگاه بيرون مي گردند . درروز سي و هشتم تخم ها به هچر منتقل شده و تا دوران خروج از تخم در دستگاه باقي مي نظير . خوبتر است جهت كم آب شدن و عمل نسبي پرنده، به وي اذن اعطا كرد تا به دوران 6 تا 12 ساعت دردستگاه هچر باقي بماند و آن‌گاه خارج گردد . بهداشت دستگاه و تالار جوجه كشي زياد با اهميت بوده و مي بايست حتي الامكان از ورود اشخاص متفرقه به محفظه جوجه كشي جلوگيري شود . جوجه ها به هنگام به دنيا آمدن وزني در حدود700 تا 1000 گرم دارند . بند ناف بوسيله آيودين ضدعفوني مي گردد . كف بيني هاي هچري هم مي بايست اصطكاك كافي داشته باشند تا از بازشدن پاها درجوجه جلوگيري به كار آيد . چنانچه جوجه نتواند از تخم بيرون شود بايستي به جوجه امداد شود . اين امر نياز به كسب تجربه كافي داشته و هر جور مداخله عجولانه منجر نتايج منفي درهچ خواهدشد . 
رشد 
جوجه: پس از خروج از تخم جوجه ها مي بايست درحرارت 30 تا 32 جايگاه سانتي گراد قرار گيرند . خوبتر ميباشد اين حرارت در ذيل مرجع حرارتي (لامپ هيتر، مادر مصنوعي) براي جوجه فراهم گرديده و اذن گزينش را براي جوجه مهيا آورد . در صورتي كه وضعيت جوي اجازه دهد مي تواند جوجه را 24 ساعت بعد از درآمدن از تخم در فضاي آزاد قرارداد . محافظت از جوجه در سنين اول بايد با دقت انجام شود . بهداشت سالن كاملاً رعايت گرديده و شب ها وضعيت مطلوب از نظر دما و تهويه براي جوجه ها فراهم شود . عفونت كيسه زرده از متداول ترين علل مرگ و مير جوجه ها تا سن حدود 14 روزه گي است . اين عفونت مي تواند از شيوه تخم، دستگاه جوجه كشي، بندناف و نيز طعام و ميل كردن مدفوع(از شيوه روده) به كيسه زرده منتقل شود . عدم جذب به موقع كيسه زرده سبب عفونت و مرگ جوجه خواهد شد . هرگونه استرس نيز مي تواند شرايط را براي باقي باقيمانده كيسه زرده در بدن جوجه و عفونت آن مهيا نمايد . از ديگر علل مرگ و مير در جوجه ها را مي تواند عفونت هاي باكتريايي، اسهال و مشكل ها فيزيكي پانام برد . طعام 24 ساعت بعداز هچ بايد در اختيار جوجه قرار گيرد . غذا مي بايست داراي انرژي و پروتئين بالا و از نظر املاح معدني وويتامين ها بالانس باشد . يك سري روزي ارتفاع مي كشد تا جوجه ميل كردن آب و خوراك را بياموزد واين زمان زمان كافي را براي جذب كيسه زرده آماده مي كند . قرار دادن يك جوجه تبارك خيس در در بين جوجه هاي نو به عالم آمده كار ياد دادن خوردن و آشاميدن را به جوجه ها آسوده مي سازد . جوجه هاي مريض و غيرفعال را بايستي سريعاً از بقيه پرندگان قطع نموده و در فضاي ديگر پايين درمان قرار بخشيد . 
انباشتگي اجسام فرنگي از قبيل سنگ، چوب و ساقه در پيش معده و سنگدان از ديگر دست اندركاران مرگ و مير جوجه ها تا سن چهارماهگي مي باشد . هرگونه استرس از قبيل بالانس نبودن جيره (از حيث موادغذايي ، مواد معدني وويتامينه و غيره) هم بيماري و عدم ادب و سلامت پرنده مي تواند به اين مسأله منجر گردد . براين اساس حتي الامكان كارايي شود محفظه رشد جوجه ها عاري از هرگونه اجسام خارجي باشد . واكسيناسيون جوجه ها عليه بيماري نيوكاسل در كشورمان الزامي است . تلفات ناشي از اين بيماري توسط برخي از مزارع در كشور ايران گزارش گرديده مي‌باشد . جوجه ها به بيماري آنتروتوكسمي هم مهم مي باشند . واكسيناسيون جوجه مقابل اين بيماري پيشنهاد مي گردد . اين بيماري غيرواگير بوده و عامل حياتي آن استرس مي باشد . (تغييرات جيره حمل و نقل، ترس، تراكم جوجه هاو . . . .) جوجه ها به سرعت رشد كرده و درسن يك ماهگي در حدود 3 تا 6 كيلوگرم وزن دارند . با ارتقا سن جوجه ها بايستي فضاي بيشتري در اختيار آن‌ها قرار اعطا كرد . گردشگاه جوجه ها مي بايست دارنده سايبان بوده و خاك بهترين تعيين به تيتر بستر مي باشد . بستر فضاي مسقف بهتر است از جنس بتن باشد تا به راحتي بتوان آن را شست وشو بخشيد و ضدعفوني كرد . در بعضي از مزارع از سيستم حرارت زيرزميني به تيتر منشا حرارت به كار گيري مي كنند . 
اين مسأله سبب گرمي بستر و آرامش پرنده و هم كاهش تلفات ناشي از عفونت كيسه زرده خواهد شد . در سن سه ماهگي جوجه ها وزني بين 20 تا 30 كيلوگرم خواهند داشت . پس از سن 3 ماهگي جوجه ها نسبتاً مقاوم بوده و تلفات كاهش مي يابد . پس از سن 3 ماهگي اكثر تلفات ناشي از مساله فيزيكي هست . از سن سه ماهگي تا پايان يكسالگي (زمان كشتار) جوجه ها در فضاهاي محصور نگهداري مي شوند . معمولاً به ازاء هر پرنده، دستكم 50 متر مربع فضاي گردشگاه در اختيار قرار مي گيرد . فضاي سايبان براي هرپرنده نيز 5 متر مربع ميباشد . به اين ترتيب بعد از سن سه ماهگي طيوران نياز به تالار هاي بسته نخواهند داشت . بعداز سن سه ماهگي پرندگان به سوز و سرما و گرما فراوان مقاوم مي‌باشند . پرندگاني كه به عنوان مولد انتخاب مي شوند پس از سن يكسالگي از جيره هاي مراقبت به كار گيري مي نمايند . 


برچسب: دستگاه جوجه كشي، ماشين جوجه كشي، خريد دستگاه جوجه كشي، خريد ماشين جوجه كشي،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۱۶:۵۱ توسط:ت.ج موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :