طيور طيور .

طيور

اصول ساختماني قفس‌هاي پرورش مرغ تخمگذار

بهترين 
مكان براي پرورش مرغ تخمگذار هر مرغ تخمگذار معمولا به دوران دو سال مراقبت مي شود و آن گاه از آن مرغ هاي جوان خيس جايگزين مي گردند . مزرعه پرورش مرغ تخمگذار بايستي در مكاني قرار بگيرد كه دارنده آب و هواي مطلوب و تماما منزه باشد . براي گرم كردن و خنك كردن تالار ها هم نيازي به پرداخت پول زيادي نباشد و به راحتي و با كمترين تجهيزات گرم يا خنك بشود . براي اين كه هواي محيط را پاك و لطيف كنيد هم مي توانيد استارت به كاشت درخت نمائيد . كاشت درخت مزرعه را زيباتر نيز مي نمايد كه منجر عمل كردن با حس خوب در مزرعه ميگردد . بهترين درخت ها براي اين عمل درخت هاي پاييزي يا ميوه مي باشند . فاصله مزرعه و مرغداري به راس شهر، نقاط خريد و فروش و تجهيزات لازم نبايد خيلي دور يا خيلي نزديك باشد . درمورد اين موضوع در ادامه توضيح كاملتري در جدول داده ايم . 
ماشين جوجه كشي
علاوه بر اين ها از احداث مزرعه پرورش مرغ تخمگذار در قربت مكان هاي نامرتب و آلوده نظير كارخانجات صنعتي و… جلوگيري نمائيد . مكان مزرعه بايستي از لحاظ دسترسي به امتيازات آب، برق و… مناسب باشد و نيازي به هزينه هاي بالا براي تامين آن ها نباشد . مزرعه بايستي در محلي قرار گيرد كه از لحاظ رفت و آمد براي كارگران نيز آسان باشد . توليد تالار مرغ تخمگذار در مناطقي گودي، پستي، ارتفاعات و … به هيچ وجه توصيه نميشود و عمل دوچندان اشتباهي مي باشد . همينطور مناطقي كه داراي بادهاي شديد و… ميباشند نيز بخش ها مناسبي نيستند . مناطقي هم ميباشند كه از طرف سازمان مراقبت محفظه زيست كنترل مي شوند و احداث مزرعه در آن ها ممنوع مي باشد مراقب اينگونه زمين ها باشيد . 

اندازه 
مسافت تالار با بقيه تجهيزات نيز در جدول ذيل قابل مشاهده مي باشد: 
فاصله 
مزرعه رشد مرغ تخمگذار با امكانات 
نكته: مقدار مسافت مزرعه با تشكيلات ديگر از حيث بهداشتي دوچندان كليدي مي باشد . 

اشكال 
سالن رشد مرغ تخمگذار در ايران اساسا تالار هاي منحصر مراقبت نيمچه و مرغ هاي تخمگذار در ايران به دو رخ معمولي (باز) و بسته يا ويندولس ساخته مي شود و بسته به شرايط محل، ذوق وسليقه و رئيس به ابعاد و انواع متفاوت ساخته مي شود . ولي امروزه عمده در مرغداري هاي ايران از ساختمان هاي سوله استعمال مي شود كه اكثر اوقات داراي ابعاد استاندارد با عرض ۱۲ – ۱۴ متر و طول ۱۰۰ تا ۱۲۰ متر هست . 

بر اساس گنجايش اين سالن‌ها وسايل ذي‌ربط تنظيم و نصب مي گردد . از اين تالار ها ممكن ميباشد نيز براي رويش جوجه ها و نيمچه ها پيشين از تخمگذاري و نيز براي مرغ هاي تخمگذار در قفس استفاده شود . 

رشد 
مرغ تخمگذار در قفس امروزه در تمام كشورهاي توسعه يافته جهان براي پرورش و حفظ مرغ هاي تخمگذار از قفس استعمال مي شود . اين روش به علت مزاياي اقتصادي و بهداشتي كه داراست علاوه بر مرغ هاي تخمگذار براي رويش جوجه هاي گوشتي و چه بسا مادرهاي گوشتي و تخمگذار به فعاليت برده مي شود به طوري كه به مرور در تمام زمينه‌هاي توليد طيور جانشين روش بستر شده است . در كشور ايران هم خوشبختانه اين راه و روش زمينه شانس توليدكنندگان تخم مرغ قرار گرفته هست به طوري كه تقريباً بيش از ۹۰% از مرغ هاي تخمگذار با اين رويكرد نگهداري ميشوند . 

پروش 
مرغ تخمگذار در قفس
برچسب: ماشين جوجه كشي،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۲:۱۴ توسط:ت.ج موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :