طيور طيور .

طيور

خوابيدن قناري

قبلي از خوابيدن قناري ماده بر روي تخم ها به طبع ناخن هاي پاي او را كوتاه كنيد، چون در بعضا مواقع قناري ماده هنگام تلاش براي خارج آمدن از لانه به تخم ها فشار مي آورد و در صورتي كه ناخن هاي درازي داشته باشد ممكن مي باشد سبب ساز ترك شدن تخم شود . نيز چنين مقدار چله آشيانه را طوري طراحي كنيد كه تمامي تخم ها به راحتي در ان جاي بگيرند و جاي كافي براي جوجه هاي تازه به عالم آمده وجود داشته باشد . 

ماشين جوجه كشي

پس از عبور كرد 14 الي 16 روز جوجه ها از تخم خارج خواهند آمد، اما بستگي به نژادي كه دارا هستند عصر جوجه كشي متفاوتي خواهند داشت . جوجه هاي جديد به دنيا آمده ضعيف و ناتوان مي‌باشند و مي بايست تا يك ماهگي بوسيله مادرشان تغذيه شوند و پس از عبور كرد يك ماه به طور كامل پرورش خواهند نمود و بايستي براي هر جفت از آن‌ها قفسي مستقل تنظيم فرماييد . 
دوره دوم جفت گيري و جفت گيري نيز از اوايل فروردين شروع خواهد شد و جوجه هاي فصل دوم جفت گيري نيز در اوايل خرداد ماه به سن يك ماهگي خواهند رسيد و مي بايست قفسي جداگانه براي آن‌ها تدارك چشم شود . در اين مسئله هم مي بايست مثل خط مش گفته شده كار كنيد تا جوجه ها به طور كامل هم سن به دنيا بيايند . 

5) 
وضعيت مراقبت و تغذيه جوجه قناري ها نمايشگر 
ويديو 
00:00 
00:60 


دانلود 
كليپ به رخ مستقيم 
جوجه هايي كه نو به جهان مي آيند، چشماني بسته و بدني ضعيف و سواي پر دارند، بنابراين براي مراقبت تندرست جوجه ها مي بايست دماي محفظه را به 28 الي 30 درجه سانتي گراد برسانيد . نيز چنين رطوبت اتاق را در حد 60 الي 70 درصد بايد ارتقا دهيد، براي افزايش رطوبت محفظه مي توانيد از رطوبت ساز هاي اولتراسونيك استعمال نماييد . 
جوجه هاي جديد به دنيا آمده مي توانند از مواد مغذي جانور در تن خود كه كيسه زرده اسم دارد، تغذيه نمايد و پس از عبور كرد 24 ساعت به شدت به غذاي تقويتي نياز خواهند داشت، همان طور كه اشاره شد اين فعاليت بايستي توسط مادرشان انجام شود و براي اينكه قناري مامان به راحتي كار كشته به تغذيه جوجه ها شود مي بايست در تغذيه قناري مادر تغييراتي را ايجاد نماييد، دادن غذاي تخم مرغي و قابل انعطاف به مادر از اهميت بالايي برخوردار است، تركيبي از اشكال دانه ها مثل شاهدانه، ريحان،خرفه، گشنيز، ارزن و كتان، گندم و … را تماما مخلوط كرده و به ياري همزن يا اين كه هاون پودر فرماييد تا به راحتي هضم شود و قناري مامان به راحتي آن را از چينه دان به دهان جوجه ها منتقل خواهد ساخت . يه خرده گندم تر شده را باطن ظرفي مسطح قرار دهيد تا جوانه دهد، از اين جوانه براي تغذيه قناري مامان مي توانيد استفاده كنيد، اين جوانه ها سرشار از پروتئين و مواد معدني و ويتامين مي باشد، علاوه بر گندم مي توانيد از ساير دانه ها هم استعمال كنيد، نيز چنين از جوانه تركيبي از دانه ها مي توانيد استفاده فرماييد . تركيبي از اشكال صيفي جات خرد شده و رنده شده نظير هويج و خيار رنده شده، كاهو، كلم، جعفري، ريحان، گشنيز، خرفه و… نيز مي تواند در تقويت تن جوجه ها و رشد سرعت بالا تر آنها امداد كننده باشد . 
در صورتيكه قناري مامان هنوز بي تجربه است و تمايلي به طعام دادن به جوجه ها ندارد، وي را با كاهوي تازه تغذيه فرماييد اين فعاليت او را شاداب و سرحال خواهد كرد و به جوجه ها دقت ويژه اي خواهد داشت، هم چنين استحمام قناري مادر با استفاده از آب نمك رقيق (كم نمك) مي تواند وي را از شر كنه ها و شپش ها رها نمايد و به شادابي او امداد كند . البته در هر حالتي قناري مامان از تغذيه جوجه ها جلوگيري نمود خودتان مي بايست دست به فعاليت شويد، براي تغذيه جوجه قناري ها به فيس دستي ماده غذايي مخصوصي اسم دارااست كه سرلاك جوجه قناري ها ناميده مي شود، اين ماده غذايي در برند هاي مختلفي توليد مي شوند كه شايسته ترين آنها اگزكت (exact)، راف (raff)، پادوان (padovan) مي‌باشند كه براي تغذيه جوجه قناري هاي يك روزه تا يك ماهه مناسب مي‌باشند . 
براي تغذيه جوجه ها به اين خط مش مي توانيد از يك سرنگ منزه و بهداشتي استعمال كنيد، به اين ترتيب كه محتويات سرلاك را در يه خرده آب گرم هم بزنيد تا حالتي خميري پيدا كند و آن گاه ميزان قابل قبولي از آن را داخل سرنگ ريخته و به حلق جوجه ها بريزيد، اين عمل را مي بايست روزمره سه جايگاه انجام دهيد و هر بار بايستي از سرلاك نو استفاده نماييد و سرنگ مسئله استعمال را كاملا بشوييد . تركيب كردن ميزان مقداري مولتي ويتامين با سرلاك هم در تقويت جوجه ها موثر خواهد بود . 

6) 
تخم گذاري دوباره قناري مادر ممكن مي‌باشد پس از گذشت يك الي دو هفته از عمر جوجه ها، قناري مادر نياز به تخم گذاري دوباره داشته باشد، نشانه هاي اينكار كندن مالامال جوجه ها، به كار گيري از تكه چوب ها يا اين كه كاغذهاي مو جود در كف قفس و … براي ساختن آشيانه مي باشد، هنگام مشاهده اين خلق و خوي ها مي بايست جوجه ها را همپا با لانه شان به قفس پرنده نر منتقل نماييد و آشيانه جديدي را در اختيار قناري ماده قرار دهيد تا با خيال و خاطر راحت به تخم گذاري بپردازد و همانند سطح پيشين تخم ها را از آشيانه خارج سازيد و با تخم هاي تصنعي جايگزين كنيد تا تمامي جوجه ها با هم به عالم بيايند . 

رعايت 
بهداشت در محيط رشد قناري منشا بسياري از بيماري ها از آلودگي ها و ميكروب هاي جان دار در محيط ناشي مي شود، براي پرهيز از مريض شدن قناري ها بخصوص جوجه هاي جديد به دنيا آمده مطلقا مي بايست كليه ديوارها، سقف و كف اتاق را سيمان كاري فرماييد تا از ورود و نفوذ موجودات موذي پرهيز شود، موش ها، مگس ها، سوسك ها، موريانه و حتي مورچه ها نيز مي توانند حامل بيماري هاي متعددي باشند . 
وجود سيستم تهويه مناسب در محفظه الزامي باشد تا هميشه هواي جديد وارد محيط شود و هواي كثيف هم از طرف ديگر بيرون شود . نيز چنين همان طور كه در اولِ مقاله نيز اشاره شد بايد وسايل گرمايشي و سرمايشي مناسب را در محيط قرار دهيد تا از سرماخوردگي يا اين كه گرمازدگي آنها خودداري شود . 
دانخوري، آبخوري آن‌ها را روزمره بشوييد و كف قفس را هر دو الي سه روز عوض فرمائيد . براي دوري از خورده شدن فضولات بوسيله قناري ها حتما از قفس هاي داراي مكان جداازهم براي فضولات استفاده فرمائيد تا پاك سازي فضولات به راحتي و بدون دردسر امكان پذير باشد . 
از تغذيه قناري ها بخصوص جوجه ها با غذاهاي فاسد و به جا ما‌نده از وعده قبلي پرهيز كنيد، مواد غذايي نظير تخم مرغ آب پز، جوانه دانه ها و حبوبات پخته گرديده به شدت فساد پذير ميباشند و قناري ها را با بيماري ها و عفونت هاي داخلي زيادي رو به رو خواهد ساخت . 
استحمام قناري ها فراوان حياتي مي باشد چون بدنشان را منزه خواهد كرد و آن‌ها را شاداب و سرحال خواهد نمود، بنابراين تلاش نماييد هفته اي دو توشه ظرف اختصاصي استحمام را مالامال از آب ولرم نماييد و در قفس آن ها قرار دهيد، اعتنا فرماييد كه ظرف را تا جايي لبريز فرمائيد كه هنگام استحمام سر ريز نشود . 
براي جلوگيري از دراز شدن بيش از حد ناخن ها و نوك حتما يك عدد سنگ آهك داخل قفس قناري ها قرار دهيد . نيز چنين چوب نشيمن نامناسب سبب ساز وارد داخل شدن فشار به پاها و اندام پرنده خواهد شد، مطلقا از چوب نشيمن كاملا صاف و زبر استعمال فرماييد و براي منزه كردن آن هر دو الي سه روز يكبار اقدام فرمائيد . 


برچسب: ماشين جوجه كشي،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۹:۴۶ توسط:ت.ج موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :