طيور طيور .

طيور

خوراك بلدرچين

سايز آسياب دان فراوان اهميت دارااست دان هاي آردي باعث توليد غبار گرديده و علاوه بر پرت شدن سبب بيماري هاي تنفسي مي شود و قطعات خيلي والا بوسيله بلدرچين ها برداشته نمي شوند و مخلوط  فرمول دان  در هنگام اخذ دان بوسيله پرنده تغيير و تحول مي نمايد . 

ماشين جوجه كشي

 
داده ها اكثر به مطلب : دان بلدرچين ( غذاي بلدرچين ) را به چه شكل بسازيم؟ مراجعه كنيد چنانچه از  دان پليت گرديده به كارگيري مي نمائيد از پليت هاي سايز** به كارگيري شود . توصيه ما به كار گيري از دان پليت مي‌باشد دان پليت سبب مي شود تا تمام اقلام داخل دان را بلدرچين دريافت نمايد . همينطور ميزان پرت دان به دست‌كم ممكن كاهش پيدا مي كند . دقيقا اين اختلاف ۴ گرمي في مابين ۲۸ تا ۳۲ گرم براي همين مورد مطرح شده، مزارعي كه از دان آسيابي پودري به كارگيري مي‌نمايند براي آنكه پاره اي از دان به بيرون از دانخوري ها و يا اين كه به صورت گرد و غبار باطن تالار منتشر مي شود بايد مقدار بيشتري دان در اختيار پرنده قرار دهند . 

توزيع دان در اكثر قفس هاي رويش بلدرچين تخمگذار به رخ دستي در دانخوري هاي نصب گرديده جلوي قفس كه به فيس تراف قرار دارند انجام مي شود . براي توزيع دقيق دان و دوري از خسارات احتمالي وارده مسئول مزرعه بايستي كارگر توزيع كننده دان را نسبت به مورد ها پايين يادگرفتن دهد . 

۱- 
حساب و كتاب دقيق مقدار دان به تعداد پرنده، و تنظيم يك واحداندازه گيري مناسب : براي اينكار آغاز بايد در حيث بگيريم كه هر يك متر از طول دانخوري در اختيار چندين پرنده قرار داراست . (مثلا ۲۵ پرنده) آن گاه ميزان دان مسئله نياز (حدود ۳۰ گرم ) براي يك روز را در تعداد پرنده ضرب ميكينم ( ۳۰گرم * ۲۵ پرنده =۷۵۰ گرم) حال معين ميكنيم يك سري بار در روز قرار ميباشد به بلدرچين ها دان توزيع كنيم كه معمولا ۲ بار در روز مي باشد . اكنون ميزان دان مصرفي يك روز را تقسيم بر تعداد دفعات دان ريزي مي كنيم ( ۷۵۰ گرم / ۲ بار توزيع دان = ۳۷۵ گرم ) . هم اكنون يك پيمانه تهيه و تنظيم مي كنيم ۳۷۵ گرم دان عمده باطن آن جا نشود . 

۲- 
توزيع يك نواخت دان براي يك متر طول از دانخور تراف : توجه شود تا دان به فيس تجمعي در يك نقطه قرار نگيرد . 

۳- 
اعتنا در تعداد پرنده هر قفس چنانچه يك قفس داراي تلفات بود و تعداد بلدرچين كمتري داشت بايد علامت گذاري شود تا دان بسيار دريافت نكند . براي جلوگيري از اين كار خوب خيس مي‌باشد يك باكس از قفس هاي تالار را قراردهيد براي جبران تلفات ها و هميشه كسري بلدرچين ناشي از تلفات به سرعت از اين باكس جبران شود و همين يك قفس تعداد بلدرچين كمتري داشته باشد . اخذ بيش خيس دان حتي جزئي منجر توليد چاقي و پيدايش بيماري پرولاپس (پيچ خوردگي روده)مي شود و بلدرچين با ظاهر به طور كامل تندرست و درشت در گير مرگ و مير مي شود . 

محل نگهداري دان در مزرعه رويش بلدرچين داراي اهميت زياد مي باشد . نگهداري دان داخل سالن به علت حرارت و رطوبت سالن معمولا سبب ساز خرابي پر سرعت دان خواهد شد . شايسته ترين دما و رطوبت براي محل ذخيره دان ۱۰ تا ۱۵ مرتبه سانتي گراد و رطوبت كمتر از ۳۵ درصد ميباشد . عدم دسترسي حيوان ها موذي مثل موش و پرنده ها نظير گنجشك و كبوترها به محل انبار دان مزرعه، علاوه بر جلوگيري از خسارت و زيان اقتصادي حاصل از سرقت دان منجر خودداري از انتقال بيماري هاي واگيردار خواهد بود .

تجربيات 
يك پرورش دهنده بلدرچين سيادتي دكتراي طيور مي‌باشد و با وام ۳ ميليون توماني از بسيج سازندگي در سال ۹۲ اشتغالزايي را آغاز كرده ميباشد .او مي گويد: حدود ۲ سال مي باشد كه تحصيلاتم در برهه زماني دكتراي طيور به پايان رسيده ميباشد . از به عبارتي دو سال قبلي استعمال عملي از دانش خويش را شروع كردم . در مقطع دانشجويي تصميم گرفتم رويش بلدرچين را مقدمه كنم اما سرمايه كافي و مكان مطلوب در اختيار نداشتم . ۳ ميليون تومان از بسيج سازندگي وام گرفتم و فعاليت پرورش بلدرچين را در حياط ۱۲ متري منزلمان استارت كردم . 
قفس بلدرچين رشته اي در بازار ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان قيمت داشت . تصميم گرفتم با الگو به چنگ آوردن از اين قفس ها آن ها را به فيس دست ساز تهيه كنم و در فيض به طور آماتور قفس بلدرچين را توانستم تا حدودي بسازم و در چرخ گوشت خانگي تغييراتي توليد و از آن براي تركيب كردن جيره غذايي استفاده كردم . اما از به عبارتي آغاز استعمال از تجهيزاتي مثل اتومبيل جوجه كشي و قفس نگهداري بلدرچين فن اي و استاندارد را در فرمان كار آتي قرار دادم . 
در آن زمان همواره ۱۰۰۰ بلدرچين در ايوان منزل رشد دادم . 


برچسب: ماشين جوجه كشي،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۲:۰۵ توسط:ت.ج موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :