طيور طيور .

طيور

بلدرچين تخم گذار

۷ 
نكته حساس در تنظيم بلدرچين تخمگذار ۱- 
سن بلدرچين حدود ۴۰ روز باشد 
۲- اجازه بازديد از سالن به شما داده شود و وضعيت ظاهري گله بلدرچين سرحال باشد . 


ماشين جوجه كشي۳- برنامه نوردهي دو هفته آخر را از مسئول مزرعه رشد بلدرچين بخواهيد و با استانداردها تطبيق دهيد . 

۴- جيره غذايي را مشاهده نمائيد و مطمئن شويد كه در دو هفته پايان پرندگان جيره بلدرچين گوشتي دريافت نكرده اند . همينطور در هنگام تحويل بلدرچين ها براي سه روز دست‌كم از به عبارتي دان آخر از فروشنده خريداري فرماييد و به طور تدريجي با دان تازه تخمگذار تركيب و جاي گزين فرماييد . تا شوك و استرس تغذيه اي به بلدرچين ها وارد نشود . 

۵- برنامه دريافت واكسن و دارو را در ارتفاع زمان رشد بينيد و از عدم درگيري پرنده ها در طول زمان با هرگونه بيماري مطمئن شويد . 

۶- نمودار رويش پرنده ها را آناليز فرماييد . هر نوع مشكل در رشد و به اصطلاح عقب ماندن از پرورش سبب تخمگذاري ضعيف و پيك زير در طول زمان خواهد بود . 

۷- وضعيت ظاهري مزرعه را چك فرمائيد از مزرعه هايي كه توجه به نكات بهداشتي و محيط دور و بر مزرعه ندارند به هيچ تيتر خريد نكنيد . 

بخش اعظم خلل ها ناشي از كيفيت تحت بلدرچين آنگاه از گذر كرد ۲ ماه از شروع تخمگذاري بلدرچين و ارتقاء سن پرنده نمايان مي شود . يك گله بلدرچين مناسب بايد از سن ۷۰ روزگي به پيك توليد نزديك شود و در سن ۱۰۰ روزگي به بيشينه و كمينه ي دما مقدار ساخت برسد ( حدود ۸۰ درصد ) و اين روند تا ۷ ماه با اندك نوسان هايي ادامه داشته باشد و آرام به حدود ۶۰درصد رسد و در گروه دوره حدود ۷۰ درصد باشد . 

بلدرچين ها در سن ۹ ماهگي براي ايجاد تخم خوراكي صرفه اقتصادي ندارند و يك گله كمتر از مقدار هزينه هاي ساخت بازدهي دارد . معمولا در اين سن با اندكي تغيير و تحول در جيره و ارتقاء وزن پرنده را راهي كشتارگاه خواهند كرد . 

انواع 
نژاد بلدرچين تخمگذار همگاني ترين نژاد بلدرچين تخمگذار در ايران بلدرچين ژاپني ( Japanese quail ) يا اين كه همان بلدرچين معمولي ( common quail ) مي باشد . هر تعدادي اين دو تفاوت هاي اندكي با هم دارند البته به علت تداخل اين دو نژاد با هم روز جاري در جمهوري اسلامي ايران كسي نمي تواند داعيه نمايد كه نژاد خالص بلدرچين ژاپني داراست . 

بلدرچين ژاپني دارنده سويه هاي ژنتيكي مختلفي مي باشد كه سبب ساز گرديده رنگ هاي اين طيوران به موقعيت هاي مختف نمايان شود . بعضي كاملا سفيد مي شوند و برخي قهواي سوخته با لكه هاي سفيد و بعضا طرح گندمي دارا‌هستند . اگر چه در بين بعضا پرورش دهندگان صحبت هايي مطرح مي‌باشد كه بعضي رنگ ها ويژگي ها بهتري براي تخم گذاري دارا‌هستند اما به طور علمي چيزي ثابت نشده . 


برچسب: ماشين جوجه كشي،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۲:۳۲ توسط:ت.ج موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :